Реферат: Військові нагороди Росії

Виконав студент

групи 2 ПМ-10

Ахметов Сергій Сергійович

2010


Зміст

I. Нагороди Росії у 1917 року

II. Символи відваги і мужності (нагороди 1930 - 1945 рр.)

Возможно вы искали - Дипломная работа: Влияние стресса на функции сердечно сосудистой системы военнослужа

III. Нагородна система Росії

Література


I. Нагороди Росії у 1917 року

З давніх часів на Русі склалася система нагородження воїнів за хоробрість у боях, ініціативу і старанність у службі. Вже в 11-12 століттях у Київській Русі існував звичай нагороджувати за військові подвиги золотою або срібною шийної гривнею. У 15-17 століттях учасники боїв стали нагороджуватися "золотий грошима". Це були спеціально викарбувані монети, які виконували роль нагородних медалей. У 1654 році у зв'язку з возз'єднанням України з Росією воїнам Б. Хмельницького було вручено від імені російського царя понад 70 тис. золотих нагородних монет.

Золоті нагороди вищих достоїнств носилися в допетрівською Русі на золотих ланцюгах нагрудних, а решта пришивалися на шапку або на лівий рукав каптана.

Закріплена в законах та положеннях нагородна система Росії придбала стрункість і послідовність за Петра-1. Були засновані нагородні медалі, з'явилася особлива група знаків відзнаки - ордену. Особливою формою заохочення стало нагородження мініатюрним фініфтевих портретом імператора. Його носили на лівій стороні грудей на блакитний андріївській стрічці. Ця нагорода розцінювалася як особливий знак, що підкреслює особиста прихильність імператора до нагородженому і його заслугах. Таким портретами свого часу були подаровані Олександр Суворов, Михайло Кутузов, Матвій Платов, Михайло Барклай-де-Толлі.

Похожий материал - Контрольная работа: Внутренние войска правопорядка

У російській армії з'явилися й особливі знаки відмінності для нагородження військових частин і кораблів: георгіївські прапори, штандарти, кормові прапори і вимпели, срібні георгіївські труби і сигнальні ріжки. Було введено нагородження офіцерів і генералів за подвиги на полі бою золотим зброю, яке згодом стало називатися Золотим Георгіївською зброєю і було прирівняно до орденів, так вводило нагороджених до числа георгіївських кавалерів.

Перший російський орден святого Андрія Первозваного був заснований Петром-1 ще в 1698 році. Він став вищою нагородою Росії. У наслідку були засновані ордена святої великомучениці Катерини, святого Олександра Невського, святого великомученика і Побідоносця Георгія, святого равноопостольского князя Володимира. У різні роки до складу Російських нагород увійшли іноземні ордени: швезвіг - голштінського - святої Анни; польські - Білого орла і святого Станіслава. У кінці 18 початку 19 століть у Росії трохи більше 10-ти років вироблялося нагородження орденом святого Іоанна Єрусалимського (Мальтійський орден), а в 30-х роках 19 століття, польським орденом Військового гідності (Віртуті мілітарі).

Спочатку ордени як спеціально нагородні знаки свідчили про належність до закритих організаціям. гросмейстером яких зазвичай був імператор. Орденські організації мали свій Капітул - керівний орган, орденську одяг, яка носилася в особливих випадках, орденські свята і спеціальну символіку, що засвідчують приналежність до ордена. У наслідку орденські знаки і стали називати власне орденами.

Всі російські ордена складалися з знака ордена, орденської зірки та орденської стрічки. Знак ордена - прямий золотий хрест з кінцями, що розширюються, покритий червоною (для святого Георгія - білої) емаллю. У центрі Хреста - зображення або вензель Святого. Виняток - Орден святого Андрія Первозваного, на хресті - фігура розп'ятого святого.

У літературі іноді зустрічаються інші назви орденських знаків: 1-го ступеня - великий хрест, 2-го ступеня - командирський хрест, 3-го ступеня - лицарський хрест і 4-го ступеня - золотий або кавалерський хрест.

Очень интересно - Курсовая работа: Военная география

Знаки орденів першого ступеня і орденів, що не мають ступенів, носили на правому або лівому боці у стегна на орденської стрічці, яка одягнута через плече. Другі і почасти третя ступеня орденів носили на шиї. Ордена четвертого ступеня (крім св. Анни) - на грудях або в петлиці.

Орденська зірка - восьмикінцева (для св. Георгія - П'ятикутна) зірка із золота або срібла, носили на грудях. Зірка покладалася до орденів другого ступеня св. Георгія і св. Анни, всім орденів першого ступеня і орденів не мають ступенів.

Всі ордена мали свої, закріплені статутом, особливості.

Орден святого апостола Андрія Первозванного не мав ступенів і був вищою нагородою держави. Срібна восьми променева зірка із розташованим в її центральному медальйоні девізом: "За віру та вірність" носилася на лівій стороні грудей. Першим кавалером ордену став фельдмаршал Федір Головін. Сам Петро-1 став лише шостим кавалером. Він був нагороджений орденом в 1703 році за конкретний бойовий подвиг - захоплення двох шведських кораблів у гирлі Неви. У цьому бою Петро-1 командував бомбардирської ротою.

Орден святої Великомучениці Катерини, або Визволення, заснований в 1714 році. За статутом їм нагороджувалися тільки жінки. Цей орден передбачав прийняття в нього всіх принцес імператорського будинку, дванадцять дам великого хреста та 94 кавалерственні дам малого хреста. Спочатку орденський знак носили на білій стрічці (вищий ступінь) або білому банті (для кавалерственні дам), на яких був вишитий девіз: "За любов і Батьківщину". Згодом Павло-1 змінив колір орденської стрічки і вона стала червоною зі срібною облямівкою.

Вам будет интересно - Дипломная работа: Военная операция НАТО в Афганистане и её последствия (2001-2010 гг.)

Орден святого Олександра Невського був задуманий Петром-1, але заснований в 1725 році вже після його смерті. Орден був однією з вищих нагород Росії, його носили на червоній стрічці через ліве плече. На зірці ордена поміщений девіз: "За труди і Вітчизну". Орден не мав ступенів, але нагородження діамантовими прикрасами до вже наявного ордену, вважалося самостійною і більш почесною нагородою.

Цим орденом були нагороджені багато видатні російські воєначальники. На відомій картині Олексія Кившенко "Військова рада у Філях" зображено один із ключових моментів війни 1812 року - прийняття рішення залишити Москву. Із зображених на картині одинадцяти воєначальників сім у той час були кавалерами ордена св. Олександра Невського або стали ними в 1812-1813 роках - це головнокомандувач Михайло Кутузов, "повні" генерали Михайло Барклай-де-Толлі, Леонтій Беннігсен, Дмитро Дохтуров, Матвій Платов, генерал-лейтенант Микола Раєвський, генерал-майор Олексій Єрмолов.

Орден святої Анни заснований в 1735 році шлезвиг-голштинским герцогом Карлом Фрідріхом в пам'ять його дружини Анни, дочки Петра 1. У Росії цим орденом стали нагороджувати з 1742 року, коли до Петербурга прибув шлезвиг-голштінського наслідний принц Петро-Ульріх, майбутній імператор Петро-3. У 1797 році Павло 1 офіційно ввів цей орден в систему російських орденів. Орден спочатку мав три ступені, а з 1815 року - чотири. Орден молодшої ступеня - червоний хрест на золотому полі в червоній кола діаметром 2,5 см. носили на ефесі шпаги, шаблі або кортика. З 1828 року, якщо орден отриманий за відвагу в бою, за ефесі Аннінського зброї поміщали напис "За хоробрість".

Орден св. Анни четвертого ступеня з написом "За хоробрість" дуже цінувався в армії. Їм були нагороджені багато бойові офіцери. У першу світову війну цим орденом був нагороджений підпоручик Михайло Зощенко, став надалі відомим письменником-сатириком.

Орден святого великомученика і Побідоносця Георгія заснований в 1769 році за нагородження за військові відзнаки, Цим орденом нагороджували тільки за бойові подвиги і заслужити його було вищою честю для офіцерів і генералів.

Похожий материал - Реферат: Военная политика и военное строительство

Орден мав чотири ступені, його носили на стрічці з чергуються трьох чорних і двох помаранчевих смуг. Зірка ордена, з вигравіруваним в центрі колі девізом "За службу і хоробрість" носилася на лівій стороні грудей.

Орден св. равноопостольного князя Володимира було засновано в 1782 році для нагородження як військових, так і цивільних чинів. Мав чотири ступені. Хрест ордена першого ступеня носили біля лівого стегна, причому стрічку, з чергуванням чорної, червоної і чорної смуг надягали під мундиром. Назовні через спеціальний проріз в мундирі випускали кінці стрічки з орденським знаком. Поверх мундира стрічку носили лише 22 вересня-в День орденського свята. На зірці, яку носили на лівій стороні грудей, містився девіз - "Користь, честь і слава". Знак ордена св. Володимира ніколи не знімали. Для ордена четвертого ступеня, що вручається за бойові заслуги, додавався бант з орденської стрічки, першим цієї нагороди був удостоєний капітан-лейтенант Дмитро Сенявін, який, командуючи кораблем "Святий Володимир", провів його в безпосередній близькості від ворога з Очакова до Севастополя. Другим кавалером став капітан Михайло Барклай-де-Толлі, представлений до нагороди Потьомкіним за те, що на чолі колони єгерів одним з перших увірвався в штурмовий Очаків.

У 1831 році до російських орденів був зарахований польський орден Білого орла. Він не мав ступенів і за старшинством слідував за орденом св. Олександра Невського.

Хрест ордену з великим одноглавий польським орлом, вміщеному в середину двоголового російського орла, носили біля лівого стегна на синій муаровою стрічці, але могли носити і на шиї, ці випадки були строго обумовлені в правилах носіння орденів та медалей. Орден мав девіз - "За віру, царя і закон".