1. Ефект відчуженості Б. Брехта
Суть V-ефекту полягає в тому, щоб зірвати полог звичності й буденності з давно й, здавалося, добре відомого предмета, показати його з незвичного, несподіваного боку, щоб змусити не просто дивитися на цей предмет, а побачити його, щоб змусити задуматися над ним. Брехт "отчужує" предмет не руйнуючи його органічних властивостей, не нав’язуючи якостей йому не притаманних і не властивих.
Очужити, за Брехтом, означає "позбавити подію чи характер усього очевидного, знайомого, зрозумілого і збудити, відтак, здивування і зацікавленність".
Брехт використовував принцип параболи (оповідь віддаляється від сучасного авторові світу, іноді взагалі від конкретного часу, а потім знову повертається до залишеної теми і дає ні філософсько-епічну оцінку).
Місця, країни, де відбуваються події у п’єсах Брехта – умовні, що не прив’язує глядача до місця подій і дозволяє йому досить легко абстрагуватися й провести паралелі з реаліями, які особисто йому, глядачеві, знайомі значно краще, ніж зображені на сцені.
Возможно вы искали - Дипломная работа: Идейно-тематическое своеобразие трагедий Озерова
V-ефект втілювався і через жести героїв, що давали глядачеві інформацію, яка не співпадала з репліками . Наприклад, на виставі "Матінки Кураж та її дітей" в "Берлінському ансамблі" Матінка Кураж(Єлена Вайгель) в кінці шостої картини проклинає війну, яка відібрала в неї сина, проклинає вперше і востаннє, а її руки в цей час діловито, професійно і прискіпливо перебирають крам, що принесла з міста донька Катрін і заради якого їй довелося ризикувати життям й понівечити обличчя.
Звичайно така сцена повинна викликати потрясіння і роздуми над трагічною долею людини, яка попри всі жорстокі уроки життя залишається сліпою й глухою до його висновків.
Особливе місце в драматургії Брехта займала музика. Вона була не лише супроводом, тлом дії, а приймала активну участь у її творенні. Наприклад, у "Добрій людині з Сичюані" в 1 дії "Пісня про дим", яку співає дідусь, не пов’язана з безпосередньо з перебігом подій, так само як і пісня Шен Де "Про немічність богів та добрих людей" в 4 дії, але маленькі заспівки, якими переривається дія, або якими вона закінчується, часто пояснюють чи поглиблюють зміст подій, що відбуваються на сцені.
2. Особливості п’єси параболи Б. Брехта
Парабола - термін, що позначає близьку притчі жанрову різновид у драмі і прозі XX століття. З точки зору внутрішньої структури парабола - алегоричний образ, що тяжіє до символу, багатозначного іносказанню (на відміну від однозначності алегорії і односпрямованого другого плану притчі); іноді параболу називають "символічної притчею". Проте, наближаючись до символічного, алегоричної, план параболи не пригнічує предметного, ситуативного, а залишається ізоморфним йому, взаємовідповідним з ним.
Похожий материал - Дипломная работа: Лирические циклы в творчестве русских женщин-поэтов
За жанром — це історико-алегорична драма. У ній автор утверджує відповідальність кожної людини за участь (активну чи пасивну) у війні, за долю всього людства. Філософська сторона п'єси розкривається в особливостях її ідейного змісту.
Брехт використовував принцип параболи (оповідь віддаляється від сучасного авторові світу, іноді взагалі від конкретного часу, а потім знову повертається до залишеної теми і дає ні філософсько-епічну оцінку).
Таким чином, п'єса-парабола має два плани.
Перший — роздуми Брехта про сучасну дійсність. З цього боку п'єса "Матінка Кураж..." — застереження, вона звертається не до минулого, а до найближчого майбутнього. Історична хроніка становить другий параболічний план — блукання маркітанки Кураж у роки Тридцятилітньої війни, її ставлення до війни.
Загальна ідея п'єси — несумісність материнства (ширше — життя, щастя) з війною і насильством.
Очень интересно - Реферат: Литература Древней Руси
3. Історична концепція в романі "Генріх" Г. Манна
Поява дилогії Манна у роки фашизму в Німеччині була сприйнята як явище надактуальне. Уже 1938 p., відразу ж по виході у світ роману "Молоді літа короля Генріха IV", А. Цвейг висловився про нього так: "Коли Генріх Манн писав цю книгу, він бачив сучасність і далі крізь неї — кінець сутички, яка ще триває. З величезним талантом, до того ж чудовою німецькою мовою, розповідав про епоху XX століття, у якій ми живемо і на яку впливаємо".
Літературно-історичне значення дилогії Манна про короля Генріха IV полягає в тому, що письменник зумів піднестися над критичним ставленням до дійсності і створити новий для себе образ борця-гуманіста. Причому відбувається майже цілковите ототожнення героя й автора в романі. Високий ступінь сповідальності надавав історичній дилогії Манна особливої довірливості та сили. У певному сенсі її можна розглядати і як духовний заповіт автора: "Ми закінчимо свої дні. Але слід нашої свідомості перейде в інші уми, далі ще в інші. Через багато століть прийде епоха людей, котра буде думати і діяти, як ми".
4. Жанрова специфіка Т. Манна Чарівна гора
Роман – епічний твір, у якому оповідь зосереджена на долі окремої особистості у процесі її становлення і розвитку, що зумовлює наявність у ньому розгорнутого простору і часу. Оскільки роман є "епосом приватного життя" і в літературі пізньої античності являє собою побутові варіанти традиційних міфологічних сюжетів, а в середньовічній літературі – міфів національних, то у своїх витоках він виявляє себе у міметичній формі. Однак міметична форма зображення в європейській культурі завжди співіснувала з неміметичною. Обидві форми зображення є похідними від різних типів художнього мислення – реалістичного, пов’язаного з відтворенням життєвого матеріалу, і романтичного – з його перетворенням (Л. Тимофєєв).
Вам будет интересно - Курсовая работа: Литературная сказка в отечественной детской литературе
"Чарівна гора" є першим неміметичним твором письменника, у якому втілено ті принципи, які він вважав провідними для сучасного роману, – інтроспекції, "критики" (аналізу) і гри, що виявили себе, по-перше, у відмові митця від міметичного зображення соціально-історичного життя суспільства – відсутності епічної повноти зображення, граничному звуженні соціального радіусу класичного міметичного роману; по-друге, у сюжетобудові, яка забезпечила наявність двох планів – міметичного і неміметичного (реалістичного і символічного) – і відповідну їм двоїстість зображення; по-третє, у "сублімації" всієї багатогранності світу у свідомість, рефлексії, монологи й діалоги. Тому "Чарівна гора" має всі ознаки неміметичного роману: інтенсивний час і простір (хоч і не настільки інтенсифікований, як у відомих романах письменників-модерністів), інтроспективність, мінімум фабули, сюжету, дії, сюжет роману підпорядковано асоціативному руху авторської думки, широка наявність неоповідних елементів, символічність, абстрагування, літературні ремінісценції та асоціації.
5. Жанрова своєрідність Вірнопідданий Т. Манна
Вірнопідданий побудований за традиційною для XIX століття схемою послідовного розповіді про життя героя. У якійсь мірі, мабуть, тут пародіюється "роман виховання", в якому зазвичай автор простежує процес духовного дозрівання основного персонажа, пошуки ним сенсу життя, пошуки ідеалу. У Манна його герой (скоріше це антигерой) проходить свого роду негативний шлях розвитку. Те, що зазвичай сприймається як похмуре, темне, брудніше, сміховинне, для Дідеріха Геслінга є позитивним. Всі його уявлення про моральність - глузування над справді людськими почуттями.
Характерні для творчого методу Г. Манна сатиричні образотворчі засоби реалістичний символ, буфонада - набувають у "вірнопідданоиу" соціальну конкретність, політичну цілеспрямованість.
За змістом і художній структурі "Вірнопідданий" - чудовий зразок соціально-сатиричного роману. Дія в цьому творі випливає з гострих політичних колізій. Важлива риса роману, надає творові глибоко національний характер, полягає в тому, що Г. Манну вдалося дати сатиричне зображення німецького буржуазного суспільства у всій своєрідності історично сформованих умов, при яких розвивався німецький імперіалізм.
Похожий материал - Лабораторная работа: Методика составления библиографического описания
6. Тема відповідальності маленької людини "Матінка Кураж"
?? ?????? ? ?? ????????-?????????? ?????. ? ??? ????? ????????? ???????????????? ?????? ?????? ?? ?????? (??????? ?? ???????) ? ?????, ?? ???? ?????? ???????. Գ????????? ??????? ?'??? ????????????? ? ???????????? ?? ???????? ??????. ????? ?????????????? ??????? ???????? (??????? ???????????? ??? ????????? ???????? ?????, ????? ??????? ??? ??????????? ????, ? ????? ????? ???????????? ?? ????????? ???? ? ??? ?? ???????????-?????? ??????). ????? ?????, ?'???-???????? ??? ??? ?????. ?????? ? ??????? ?????? ??? ??????? ?????????. ? ????? ???? ?'??? "??????? ?????..." ? ????????????, ???? ??????????? ?? ?? ????????, ? ?? ??????????? ???????????. ????????? ??????? ????????? ?????? ???????????? ???? ? ???????? ?????????? ????? ? ???? ??????????????? ?????, ?? ????????? ?? ?????. ???????? ???? ?'??? ? ???????????? ??????????? (????? ? ?????, ?????) ? ?????? ? ???????????.?'??? ???????? ??? ??䳿 30-?????? ?????, ??? ????????????? ? ??? ?? ??䳿 ??????????? ????????, ? ?? ??????? ??????, ????????? ??? ??? ????? ??????? ??? ???????????????? ?????????? ????? ?? ???????. ????????, ????? ????????? ?????, ???, ?? ?????????? ? ?????, ????? ???????? ???? ???? ??????? ? ????? ?????????? ?????????? ???? ???????? ?????, ??? ? ?????????? ????????? ??????????? ????-??? ???????? ??????.??????? ??????? ????? ????? ??????? ? ???????????, ????? ??? ??? ?? ????, ? ?????????? ????? ?????? ??????. ?? ?????????, ?? ?????? 䳿 ?? ????????. "????? ?? ????? ?????? ? ?????", ? ??????? ????? ? ????????? ?? ?'???. ?????? ??????? ?????? (?????? ?? ????) ?? ??????? ????????? ??????? ?????, ???? ??????, ?? ???? ???? ?????? ??? ? ???? ????? ??????? ????? ????????? ???? ???????. ???? ?? ??????? ? ?? ????쳺, ?? ???????? ???? ???????? ?????? ????????: ??? ??? ????? ????????? ???? ?????????? ???????? ??????.??????????, ???? ?? ????? ??????? ?????, ???? ?? ?????, ??????? ??????? ????. ³? ?????? ??, ?? ?????? ?????????. ??? ???? ???? ????? ??? ???? ?????? ?????? ????????? ???????????? ? ????? ???, ?? ? ???? ???????? ???? ????????. ֳ ??? ?????? ? ???????? ? ??????? ? ????? ??????? ???? ?????? ?????. ????? ????????? ? ??????, ??? ????? ?????????, ? ???? ???????, ??????? ???????? ??????????? ?????. ??? ?????? ????, ???? ??????? ???? ???????? ?????, ??? ?? ???? ?????? ?????? ???????? ???????. ?? ?????? ??????????: ??, ?? ??????????? ???? ??????, ????? ?? ?????? ? ?????, ?? ?? ?????????? ? ??????. ?? ???? ?????? ??????? ????. ϳ? ??? ??????? ??????? ????? ?????, ???? ??????? ????? ??????, ?'????????? ???????????, ?? ?????? ??????? ?????, ? ?????? ?'? ? ???????, ???? ???????? ????? ?? ????????????. ??? ?????? ???? ?????? ???? ??? ??????? ???? ???????.³????????? ???? ? ?????? ???????????? ???? ??????? ? ?????? "???????? ??????" ???????????????? ?? ????????. ? ????? ??????????? ??????? ? ?????? ???????? ?? ?????, ?????? ?? ??????????? ?????????.??? ??? ???? ?????????? ???? ?? ?????䳿. Գ??????? ??????????? ???????? ???? ??????? ????? ?? ????????? ????'????.7. ????? ????????? ³??????????? ?. ????
Головний герой "Вірнопідданого" Дідріх Геслінг став образом-символом. Це соціально-психологічний тип, сформований німецьким імперіалізмом, а згодом став опорою фашизму. У такої політичної конкретності виражається нова якість реалізму Г. Манна.
Розповідь про Дидриха Геслінге - це перш за все фіксація його постійно мінливої соціальної позиції (те ж саме відноситься і до безлічі героїв в інших романах Г. Манна). Письменника не цікавить послідовне опис життя героя, зате в кожній деталі проглядається соціальна установка Геслінга - поза і жест підлеглого або володаря, бажання виявити силу або, навпаки, прихований страх.
Геслінг - не один з багатьох: він саме істота вірнопідданства, його втілена в живій характері суть. Один з викривальних ходів роману полягає в тому, що Г. Манн робить Геслінга двійником імператора Вільгельма II. Геслінг сліпо наслідує обожнюваному кайзеру. Виявляється, що Геслінг схожий на кайзера і зовні і по суті. Вони - споріднені душі. У цьому своєрідному двойничества обидва виглядають як лицедії, які розігрують якийсь непристойний фарс.