Податкова система є головним джерелом надходжень до центрального бюджету, які складають понад 90% його прибуткової бази.
Основними видами податків, що надходять до центрального бюджету, є непрямі і прямі податки, а також гербові збори (держмито). Протягом останніх 30 років домінуючими податками по сумі надходжень є непрямі, насамперед, податок на додану вартість (біля 50% від суми непрямих податків).
Існує жорсткий розподіл податків на ті, що надходять до центрального бюджету і на місцеві податки. Це пов'язано з політикою формування місцевих бюджетів на принципах самофінансування і бездефіцитності. Є лише поодинокі винятки, коли прибутки від центральних податків частково надходять до місцевих бюджетів. При цьому збір як центральних, так і місцевих податків здійснюється єдиною податковою службою. Місцеві податки складають трохи більше за третину від суми податків, що надходять до центрального бюджету.
З 1982 року у Франції активно проводиться політика децентралізації, яка полягає у розширенні прав місцевих органів самоврядування у сфері благоустрою, професійної підготовки кадрів, містобудування, екології та інші.
Податок на додану вартість
Податок на додану вартість (ПДВ) є основним з непрямих податків, що застосовуються в податковій системі Франції, і дає найбільші податкові надходження до бюджету країни (біля 45% всіх податкових надходжень).
Возможно вы искали - Реферат: Податкова політика України
У теорії вважається, що ПДВ не є податком на підприємство. Це податок на споживача. Підприємства є лише збирачами податку, для яких ПДВ є нібито нейтральним. При продажу товару підприємство має компенсувати всі свої витрати на ПДВ у виробництві й обігу та додає ПДВ на знов створену на підприємстві вартість. Ця частина ПДВ, що включається в продажну ціну, і перераховується державі. Повністю весь тягар ПДВ лягає на кінцевого споживача. На практиці все є набагато складнішим, але це тема для окремої статті, а тому перейдемо до розгляду ситуації з цим податком у Франції.
Наприклад, у Франції в 1988 році діяло 4 ставки ПДВ:
5,5% на товари і послуги першої необхідності (продукти харчування, за винятком алкоголю і шоколаду), медикаменти, житло, транспорт і т.д.
7% скорочена ставка на товари культурного побуту (книги)
18,6% нормальна ставка на всі види товарів і послуг
Похожий материал - Реферат: Податкова система Японії, Місцеві податки в Україні
33,33% гранична ставка на предмети розкоші, машини, алкоголь і тютюн.
ПДВ став європейським податком. У 1977 році прийняті Європейські директиви на ПДВ, відповідно до яких ставки ПДВ країн членів ЄЕС повинні бути зближені. У Франції найвищі ставки ПДВ, і тому сьогодні спостерігається тенденція до зниження їх рівня до середньоєвропейського. Так, в 1989 році діяло тільки 3 ставки: 5,5% 18,6% і 28%. Надалі в рамках угоди по ЄЕС залишаться дві ставки: 18,6% нормальна і 5,5% знижена (середньоєвропейський рівень нормальної ставки 14-20%).
ПДВ - внутрішній податок, і при вивозі товару за кордон його величина компенсується покупцеві. Імпортні товари теж обкладаються по відповідній ставці ПДВ.
У законодавстві Франції передбачено два види звільнення від ПДВ: остаточне і можливе. До остаточного звільнення стосується компенсація ПДВ по експорту і компенсації внаслідок різних ставок при купівлі і продажу.
Звільняються також три види діяльності:
1) медицина і медичне обслуговування;
2) освіта: початкова, середня, вища і професійна;
3) діяльність суспільного і доброчинного характеру.
Очень интересно - Реферат: Подоходный налог с физических лиц
Крім того, звільняються всі види страхування і казино, лотереї.
Є види діяльності, де передбачене можливе звільнення від ПДВ, тобто платнику надається право вибирати: платити ПДВ або прибутковий податок.
До таких видів діяльність належить:
· здача в оренду приміщень для будь-якого виду економічної діяльності;
· фінансова і банківська справа;
· літературна, спортивна, артистична діяльність, муніципальне господарство.
Розрахунок ПДВ ведеться самими підприємствами. Для дрібних підприємств, де ведеться спрощена схема бухгалтерського обліку, ПДВ розраховує податкова служба.
Дрібні підприємства (з товарообігом менше за 3 млн. франків або 0,9 млн. фр. послуг) можуть заповнювати декларацію протягом року розрахунково. Для дуже дрібних підприємств з товарообігом менше за 500 тис. франків або 150 тис. франків послуг декларація заповнюється 1 раз на рік.
Вам будет интересно - Реферат: Податок на прибуток підприємств
У сільському господарстві застосовується спрощена схема сплати і форми декларації ПДВ. Декларація заповнюється 1 раз на рік, а сплата ПДВ проводиться щоквартально в розмірі 1/5 частини ПДВ за попередній рік з перерахунком за підсумками року.
У Франції є біля 3 млн. платників ПДВ. ПДВ вноситься до бюджету, як правило, щомісяця на основі декларації. Підприємства надають в податкові центри декларацію і чек на сплату податку. Існують також квартальні і річні терміни сплати ПДВ в залежності від об'єму товарообігу.
Компенсація підприємствам ПДВ у разі експорту товарів проводиться щомісяця. Для інших видів (наприклад, селянин купив трактор з ПДВ по ставці 18%, а сільгосппродукти реалізовував по ставці 5,5%) компенсація здійснюється щоквартально. Щорічно адміністрація проводить компенсацію на суму біля 65 млрд. франків, або приблизно 12% від суми податку
Контроль за сплатою ПДВ ведеться щомісяця. Якщо з якої-небудь причини платник ПДВ не надав декларацію, то ЕОМ в автоматичному режимі видає нагадування про те, що термін сплати закінчився.
У Франції щонайменше 10 тис. працівників податкової служби займаються лише розрахунком і збором ПДВ.
Похожий материал - Реферат: Налог на имущество
Пільги з ПДВ нечисленні і в основному надаються дрібним підприємствам.
Якщо підприємство має товарообіг менше за 300 тис. франків, то ПДВ не сплачується. У цьому разі підприємство вносить до бюджету постійну суму, визначену розрахунковим шляхом. Таке правило діє тому, що ці підприємства не ведуть бухоблік в обсязі, достатньому для розрахунку ПДВ.
Якщо сума ПДВ менше за 1350 франків, то ці підприємства звільняються від його сплати. Таких підприємств приблизно 54 тисячі з 3 млн. платників ПДВ.
При сумі ПДВ більшій за 3350 франків, але меншій за 5400 підприємства мають знижку. Знижка надається також дрібним ремісникам, якщо сума ПДВ менше 20 тисяч франків.