ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ЗЕМЕЛЬНИХ І СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ВІДНОСИН
Особливості земельних і сільськогосподарських відносин
Земельні і сільськогосподарські відносини посідають особливе місце в історії нашої держави. Наші пращури здавна займалися землеробством, котре переважало над всіма іншими видами сільськогосподарської діяльності. Проблеми земельних відносин знайшли своє відображення у найдавнішій пам’ятці вітчизняної правової культури – “Руській Правді”. Згодом протягом багатьох століть процес становлення демократії проходив під гаслом “Земля і воля”, що добре Вам відомо з курсу вітчизняної історії.
Специфіка земельних відносин визначається тим, що земля займає домінуюче положення серед природних компонентів. Щоб переконатися у цьому, уявіть лише природу без землі або принаймі річку без берегів.
Земля – об’єкт, обмежений у просторі. І цей об’єкт нерухомий, більш нерухомий, ніж будинки чи споруди. Земля – не лише екологічний об’єкт і засіб сільськогосподарського виробництва, а ще й майно. Конституція України визначає землю як основне національне багатство, що перебуває під особливою охороною держави (ст. 14).
Возможно вы искали - Реферат: Правовое сознание
Земельна реформа
Радянський період показав, що земельні відносини, які грунтуються лише на коллективних формах господарювання, не є найеффективністю в 1992р. відповідно до Постанови Верховної Ради України “Про прискорення земельної реформи та приватизацію землі” від 13 березня 1992р. Земельна реформа мала декілька цілей:
· Забезпечення на принципово нових земельних відносинах високоефективного використання земельних угідь;
· Створення умов рівноправного розвитку всіх форм господарювання на землі;
· Формування багатоукладної економіки;
Похожий материал - Реферат: Правовой статус работодателя: понятия, содержание, виды
· Раціональне використання та охорона земельних ресурсів;
· Створення високотоварногго та ефективного фермерського господарства;
· Ведення економічного та ефективного фермерського господарства;
· Створення конкурентноспроможного на світовому ринку національного агропромислового комплексу.
Досягнення вказаних цілей було малоймовірним за правової бази, що існувала в той час і яка потребувала радикального оновлення.
Очень интересно - Реферат: Правовые отношения
Земельний кодекс
Нині чинний Земельний кодекс України було прийнято 18 грудня 1990р. і затверджено у новій редакції 13 березня 1992р. Важливою рисою кодекс є забезпечення різноманітності форм власності на землю.
Форми власності на землю України
Державна Комунальна Колективна Приватна
Вам будет интересно - Реферат: Правовые отношения: понятия, признаки, элементы, виды
Усі форми власності є РІВНОПРАВНИМИ
На жаль, колективне господарювання на землі в багатьох випадках привело до байдужого, безгосподарського, а часом і шкідливого ставлення до власності, зокрема до власності на землю.
Проте колективна форма господарства, яка багато в чому відповідає давнім традиціям громадського землекористування, ще далеко не вичерпала себе і поки що становить гідну конкуренцію приватним фермерським господарствам, які лише стають на ноги.
З юридичної точки зору принципово те, що користуватись землею можна лише на двох основних правових підставах: бути або її власником, або лише користувачем (орендарем).
Приватна власність на землю
Право приватної власності на землю - один з проявів права громадян на власність, яке гарантовано Конституцією України. Це зовсім не означає, що можуть бути передані у приватну власність (приватизовані) будь-які земельні ділянки. Відповідно до цільового призначення зараз землі поділяються на сім категорій:
Похожий материал - Реферат: Правовые презумпции
1. Землі сільськогосподарського призначення;
2. Землі населених пунктів;
3. Землі промисловості, транспорту, зв'язку та оборони;
4. Землі природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення;