Реферат: Вади деревини та їх вплив на її якість

Деревина як будівельний матеріал має ряд недоліків або вад, що знижують її якість, а у ряді випадків роблять її непридатною для використання в деяких конструкціях.

Вади деревини можна розбити на три основні групи:

1. Вади, пов'язані з захворюванням і розкладанням деревини (гниття). Вади цього виду небезпечні не тільки для заражених частин конструкцій, але і для здорової деревини, що знаходиться поруч.

2. Вади здорової деревини, що впливають на будівельні властивості дерев'яного елемента в цілому (неправильне розміщення волокон і т.п.). Такі вади враховуються при застосуваннідеревини в несущих конструкціях, особливо в тих, що розтягуються й елементах, що згинаються.

3. Вади здорової деревини, що знижують її якості тільки на невеликій ділянці стовбура (наприклад сучки), вирізавши їх, можна отримати цілком придатний матеріал.

Возможно вы искали - Отчет по практике: Вентиляционные системы на ЗАО Архангельский фанерный завод

Гниття.

До вад першої групи відноситься гниття, що є наслідком діяльності дерево руйнуючих грибів і бактерій. Грибкові зараження можуть з'явитися й у зростаючого дерева, але найбільш часто вони з'являються у дерева, зваленого в лісі, або під час зберігання лісоматеріалів на складі, а також у встановлених конструкціях.

Суть процесу гниття полягає в тому, що гриби і бактерії перетворюють основну частину деревини в легко розчинні у воді речовини, що служать для живлення і подальшого росту грибів.

Грибкові захворювання деревини спричиняють зміну її властивостей і зовнішнього вигляду; деревина стає в'ялою і пухкою, змінює колір і запах, покривається плямами і т.д.

Розвиток грибів може протікати тільки при сприятливих для них умовах: плюсовій температурі, наявності в деревині вологи і кисню. При відсутності навіть однієї з цих умов гриби не розвиваються. Так, не піддається гниттю суха деревина, а також деревина, повністю покрита водою або знаходиться в проточній воді. Добре зберігається деревина, що постійно знаходиться при мінусових температурах.

Похожий материал - Курсовая работа: Вентиляция промышленного здания

Найбільше піддається загниванню деревина, що знаходиться в умовах змінної вологості (частини дерев'яних стовпів, фундаментних стільців і т.п. у місцях виходу з землі).

Зараження деревини відбувається шляхом переносу вітром, тваринами, комахами або іншим способом грибкових спор, що у величезній кількості виділяє спіла грибниця, що представляє собою валоподібну масу. Зараження деревини може відбутися також при безпосередньому контакті здорової деревини з грибницею.

Існує багато різновидів грибів, що уражають деревину. Ступінь впливу їх на якість деревини різна.

Усі гриби, що викликають гнилизну, можуть бути розбиті на три групи: лісові, складські, домові.

Лісові гриби уражають тільки зростаюче дерево і, як правило, не розвиваються на зрубаному. При валці лісу заражені частини стовбура треба відокремити і тоді не буде підстав побоюватися подальшого розвитку лісових грибів на лісоматеріалах.

Очень интересно - Курсовая работа: Вентиляция студенческой столовой на 400 мест в городе Курган

Складські гриби розвиваються на деревині, що ще не втратила своїх соків після валки дерева. Найбільше часто розвиваються складські гриби під час зберігання лісоматеріалів у погано провітрюваних штабелях.

Більшість складських грибів живиться вмістом клітин деревини, не руйнуючи їхніх стінок, у зв'язку з чим механічна міцність деревини порушується мало.

Ряд складських грибів викликає зміни кольору деревини, придаючи їй синяву, почервоніння, жовтизну або інші кольори.

Синява сама по собі не представляє небезпеки, і уражені нею частини дерева можуть бути застосовані для конструкцій, що знаходяться в сухих місцях.

Більш небезпечним видом ураження деревини є червона гнилизнасосни, ялини і модрини. Цей вид гнилі небезпечний тим, що розвивається усередині стовбура, причому по зовнішньому вигляді дерево нічим не відрізняється від здорових. Знайти червону гнилизну в зростаючого дерева можна шляхом вистукування стовбура обухом сокири: здорова деревина буде давати чистий дзвінкий звук, а уражені гнилизною ділянки — більш глухий.

Вам будет интересно - Курсовая работа: Вентиляція та кондиціювання житлових та громадських споруд

На поверхні лісоматеріалів при несприятливих умовах зберігання може з'явитися цвіль у вигляді пухнатих світлих нальотів різного кольору. Після видалення плісняви і висушування матеріал може бути використаний без обмежень.

Домові гриби при сприятливих умовах розвиваються дуже швидко й у короткий термін можуть привести до повного руйнування деревини. Крім того, вони є джерелом зараження для здорової деревини. З грибів цієї групи найбільш поширений гриб домовий справжній, гриб домовий білий і гриб домовий плівковий.

Найбільш небезпечний гриб домовий справжній.

Уражена домовим грибом деревина буріє, покривається поздовжніми і поперечними тріщинами і цілком втрачає міцність, розсипаючись від легкого дотику.

Найбільш сприятлива температура для розвитку домовика справжнього гриба 12—15°С при вологості деревини 22—55%.

Похожий материал - Контрольная работа: Вертикальная планировка квартала

Домовий гриб поширюється головним чином там, де дерев'яні елементи недоступні сонячному світлу і свіжому повітрю і є підвищена вологість, тобто в підвалах, підпіллях та інших подібних місцях.

При зниженні або підвищенні вологості в порівнянні з зазначеною гриб розвивається менш інтенсивно, а при повному висушуванні деревини гине.

Гриб домовий білий і гриб домовий плівковий є також небезпечними руйнівниками деревини, хоча в трохи меншому ступені, ніж гриб домовий справжній.

Вади здорової деревини.