My name is Jaya. I’m from______. My favourite festival is Diwali, which takes place in September. “Diwa” is a little lamp. We light hundreds of them in our homes and streets. This festival is a time when we pray for wealth and happiness, in the future. We also send Diwali cards and eat special spicy food and sweets.дам 20 балл пожалуйста
мое имя - Jaya. Я от ______. Мой любимый фестиваль - Diwali, который проходит в сентябре. “Diwa” - немного освещения. Мы освещаем сотни из них в наших домах и улицах. Этот фестиваль - время, когда мы молимся о богатстве и счастье в будущем. Мы также посылаем карты Diwali и едим специальную пряную еду и конфеты
⭐⭐⭐⭐⭐ Лучший ответ на вопрос «My name is Jaya. I’m from______. My favourite festival is Diwali, which takes place in September. “Diwa” is a little lamp. We light hundreds of them in our homes and streets. This festival is a time when we pray for wealth and happiness, in the future. We also send Diwali cards and eat special spicy food and sweets.дам 20 балл пожалуйста» от пользователя Диана Столяр в разделе Английский язык. Задавайте вопросы и делитесь своими знаниями.
Открой этот вопрос на телефоне - включи камеру и наведи на QR-код!