2.1. Вибір організаційно - правової форми підприємницької діяльності
2.2. Основні організаційно - правові форми підприємницької діяльності
2.3. Види підприємств за характером підприємницької діяльності
2.4. Види підприємств за формою об’єднання майна
2.5. Інші підприємницькі утворення
РОЗДІЛ 3
АНАЛІЗ ОРГАНІЗАЦІЙНО - ПРАВОВИХ ФОРМ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УКРАЇНИ В ПОРІВНЯННІ З НІМЕЦЬКИМИ АНАЛОГАМИ
РОЗДІЛ 4
ІНШІ ПІДПРИЄМНИЦЬКІ УТВОРЕННЯФРН
ВИСНОВКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
ВСТУП
Возможно вы искали - Реферат: Правові інститути 2
На сучасному етапі все більше і більше вчених, спеціалістів та практиків приходить до висновку, що реальний шлях виходу України з тяжкого екномічного стану пов’язаний з розвитком бізнесу, зокрема, з розвитком його організаційно-правових форм.
Підприємництво, а особливо малий бізнес, в ринковій економіці - провідний сектор, який визначає темпи економічного зростання, структуру та якість ВНП. В усіх розвинутих країнах частка малого бізнесу в ВНП складає 60-70%. Але справа не тільки в кількісних показниках - цей сектор за своєю природою є типово ринковим і складає базу сучасній ринковій інфраструктурі.
Розвиток підприємництва та його організаційно-правових форм активізує структурну перебудову економіки, надає свободу вибору та додаткові робочі місця, забезпечує швидке повернення витрат, оперативно реагує на зміни споживацького попиту. Наприклад: малий бізнес, як один із видів підприємництва, допомагає забезпечити ринок товарами та послугами, зруйнувати галузеві та регіональні монополії, поширити конкуренцію, втілити досягнення науково-технічного прогреса (НТП). Таким чином, підприємництво виконує особливу функцію в економіці, яка полягає в оновленні економічної системи, створенні інноваційного середовища, що руйнує традиційні структури та показує шлях до реструктуризації.
Розвиток мережі підприємницьких структур сприяє вирішенню гострих для економіки України проблем переходу до ринку, але необхідною умовою становлення і розвитку підприємництва виступає формування сприятливого середовища, яке включає і систему державної підтримки бізнеса в Україні, де пріорітетним напрямком є вдосконалення організаційно-правових форм підприємництва.
ПОНЯТТЯ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Ринкова економік а зумовлю є необхідність свободи підприємницької ді яльності, за якою структура і характер суспільн ого виробництва буде визначатися попитом товару. В свою чергу попит на ту чи інш у продукцію буде зумовлюватись потребами громадянського сусп ільства. Отже ринкова економіка це не хаотичне виробництво, коли кожний підприємець виробля є ту продукцію, яку йому заманеться. Суспільне виробництво в умовах ринково ї економіки підпорядковане досить суворим законам ринку - виробляти те, що потрібне людям. Неякісна, морально застаріла, мало-ефективна, екологічно небезпечна, енергомістка, матеріаломістка про дукція в умовах ринку попитом користуватися не буде і, отже, не буде стимулу для виробництва. Але досягти цього можна лише за умови вільної ринково ї конкуренції, коли одну і ту ж продукцію будуть виробляти кілька підприємців, які будуть змагатись між собою за конкурентоздатність своєї продукції, за оволодіння ринком. Саме ці фактори спонукають необхідність створення найбільш сприятливих організаційно-правових умов передусім для широкого розго ртання вільної підприємницької діяльності в Україні. Це один з н айважли віш их ш ляхів, випробуваний багаторічним досвідом країн з високорозвинутою ринковою економікою , підвищення ефективності суспільного виробництва і передусім його технічного рівня і в кінцевому результаті добробуту народу України.
Похожий материал - Реферат: Хімічний комплекс України
3 метою розвитку ринкових відносин в Україні проголошено свободу підпри ємницької діяльності.Стаття 3Закону України "Про підприємництво" від 7 лютого 1991 р. нада є будь-якій фізичній чи юридичн ій ос обі право без обмежень приймати ріш ення і здійснювати самостійно будь-яку діяльність, що не суперечить чинному законодавству.
Але яка саме діяльність визнається підприємницькою? Ясно, що не всяка діяльність є підприємницькою. Згаданий Закон да є визначення підприємництва: " Підприємниц тво - це самостійна ініціатива, систематична, на власний ризик дія льність по виробництву продукції, виконанню робіт, наданню послуг та заняття торгівлею з метою одержання прибутку" (ст. 1).
3цього визначення випливають пев ні необхід ні правові вимоги до під приємницької діяль нос ті. Перед усім це діял ьність з власно ї ініциативи ісистематична. 3 власної ініціативи означає, що підприємець починає цю діяльність на свій розсуд, без будь-яких застережень. Безумовно, ця ініціатива буде обумовлюватись потребами ринку. Підприємницька діяльність має носити постійний, тобто систематичний характер. По-друге, приємницька діяльність здійснюється на власний ризик підприємця. Це означає, що сам підприємець приймає на себе будь-які наслідки підприємницької діяльності як позитивні так і негативні. Успішна підпри ємницька діяльність принесе йому прибутки, а збиткова може принести і банкрутство. В цьому випадку підприємцю надіятись на держав ну дотацію нічого - держава за борги підприємця відповідальності не несе. За випадкову загибель свого майна також несе відповідальність лише підприємець. По-третє, найбльш характерна рис а підприємницько ї діяль ності - мета і одержання прибутку. Саме для цього починає свою підприємницьку діяльність підприємець. Тому слід мати на увазі, що господарська діяльність підприємств, яка зовні нічим не від різняється в ід діяльності підприємств, що здійснюють підприємницьку діяльність. Справа в тому, що деякі організації і об' еднання некомерційного характеру (творчі спілки, бла го дійні та релігійні організації тощо) можуть мати у своему складі госпо дарські підприємства, які випускають продук цію, необхідну для забезпечення основної діяльності зазначених організацій. Наприклад, бла го дійна організація має їдальню для підкормлювання нужденних, релігійна організація має виробництво по випуску свічок та інших релігійних реквізитів. Отже, можна сказати і так,- підприємницька діяльність завжди носить комерційний характер.
ОРГАНІЗАЦІЙНО - ПРАВОВІ ФОРМИ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ВИБІР ОРГАНІЗАЦІЙНО - ПРАВОВОЇ ФОРМИ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Вибір організаційно правової форми підприємницької діяльності регламентується ст.2 Закону «Про підприємництво» :
«Підприємництво в Україні здійснюється в будь-яких організаційних формах на вибір підприємця.
Очень интересно - Реферат: Лісовиробничий комплекс України
Порядок створення, діяльності, реорганізації та ліквідації окремих організаційних форм підприємництва визначається відповідними законодавчими актами України....».
Це один з складних етапів формування підприємницької діяльності. Окрім вибору підприємницької діяльності підприємцю належить визначити організаційно-правову форму цієї діяльності. Це не легко зробити, ос кільки чинне законодавство передбача є досить широку мережу таких фо рм, які, в свою чергу, з умовлюються рядом правових і економічних факторів. Ті ж фактори, як і впливають на вибір виду підприємницької діяльності, в певній мірі зумовлюють вибір організаційно-правової форми підприємництва.Але не тільки вони.
Вибір виду підприємницької діяльності в певній мірі зумовлює і її форму. Так, наприклад, діяльність по створенню і використанню науково-технічної продукції зумовлює утворення так званого інноваційного підприємства . Це підприємство, в свою чергу, може бути колективним, приватним і т.д., з обмеженою або повною відповідальністю тощо.
На вибір організаційно-правової форми підприємницької діяльності впливає також характер і обсяг відповідальності, яку приймають на себе підприємці, форми власності, мета, створення підприємства і т.ін.
Важливе значення мають фінансові і кредитні можливості підприємця, державне стимулювання і податкова політика держави. Наприклад, держава з метою стимулювання розвитку малого підприємства звільняє їх на певний час від оподаткування, що, звичайно, впливає на вибір форми підприємницької діяльності.
Вам будет интересно - Реферат: Лісопромисловий комплекс України
В значній мірі цей вибір визначаеться суб’єктним складом осі6, які мають намір зайнятися піприємницькою діяльністю. Якщо підприємцем має намір стати фізична особа одноособово, то вона утворює індивідуальне підприємство. Підприємство, основане на власності і праці громадян Ук-раїни і членів однієі родини, які проживають спільно - сімейне під приємст во. Підприємство, утворене на основі власності окремого громадянина України, буде приватним. Підприємство, основане на власності трудового колективу підприємства, кооперативу, іншого статутного товариства, громадської чи релігійної організації, буде колективним і т.д.
На вибір організаційно-правової форми підприємства впливають й інші соці ально-економічні, правові, ринкові фактори. Проте, щоб правильно визначитись з формою підприємницько ї діяль ності, необхідно знати, як і форми допуска є чинне законодавство та їх характерні особливос ті і від мінності .
Чинне законодавство встановлю є різноманітні організаційно-пра вові форми підприємницьк ої діяль ності. Закон України "Про господарські товариства" визначає, що всі підприємства, організаці ї та уста нови, які об’ єдную ть своє майно на підприємницьку діяльність і утворен і на засадах угоди юридичними особами і громадянами, визнаються господарськими товариствами. Отже, всі підприємства, які, зрозуміло, здійснюю ть підприємницьку діял ьність, є господарсь кі товариства. За своїм характером і змістом підприємницької діяльності всі господарськ і товари ства поділяю тьс я на підприємства, організації і установи.
Кожна з цих груп за формою об' єднання майна та обсягом від повад альності поділяються на акцінерн і товариства, товариства з обмеженою від повідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, повні товариства та командитні товариства.
Підприємства, як одна з основних форм підприємницької діяльності і одне з видів господарських товариств, в свою чергу, поділяються на такі види, встановлені Законом "Про піприємства в Україні": приватні, колективні, державні комунальні, державні, засновані на загальнодержавній власності, господарські товариства.
Похожий материал - Реферат: Машинобудівний комплекс України
Цей перелік організаційно-правових форм підприємницької діяльностівже сам по со6і може підказати вибір форми підприємництва.
Крім названих є ще підприємницькі утворення, такі, як біржа (товарна і фондова).
ОСНОВНІ ОРГАНІЗАЦІЙНО - ПРАВОВІ ФОРМИ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Господарські товариства різноманітні за своєю організаційною структурою та іншими ознаками, в той же час мають багато спільного між собою. Всі вони є юридичними особами і в силу цього можуть набувати майнових та особистих немайнових прав, вступати в зобов’язання, виступатив суді арбітражному суді та третейському суді від свого імені. Спільним для них є зміст і порядок державної реєстрації.
Підприємство створюється за рішенням власника (власників) майна. Воно набуває прав юридичної особи від дня його державної реестрацції.