План
3
Вступ
4
1. Поняття про стандарти бухгалтерського обліку та
необхідність їх використання в бухгалтерській праці
5
2. Формування та розвиток міжнародних стандартів
Возможно вы искали - Реферат: Международные стандарты в бухгалтерском учете
бухгалтерського обліку (МСБО)
6
2.1. Розвиток міжнародного бізнесу і розвиток
міжнародних стандартів бухгалтерського обліку
(МСБО)
6
2.2. Структура і основний зміст МСБО
7
Похожий материал - Реферат: Международные стандарты учета и финансовой отчетности
2.3. Використання МСБО у практиці бухгалтерського
обліку підприємств України
10
3. Перспективи і можливості переходу України на
міжнародні стандарти бухгалтерського обліку
11
Висновки
12
Очень интересно - Реферат: Международные стандарты финансовой отчетности
Список використаної літератури
13
План
1. Поняття про стандарти бухгалтерського обліку та необхідність їх використання в бухгалтерській праці.
2. Формування та розвиток міжнародних стандартів бухгалтерського обліку (МСБО).
2.1. Розвиток міжнародного бізнесу і розвиток міжнародних стандартів бухгалтерського обліку (МСБО).
2.2. Структура і основний зміст МСБО.
Вам будет интересно - Реферат: Методика аудиторской проверки операций с основными средствами
2.3. Використання МСБО у практиці бухгалтерського обліку підприємств України.
3. Перспективи і можливості переходу України на міжнародні стандарти бухгалтерського обліку.
Вступ
В умовах, коли Україна переходить до ринкових відносин, особливе значення має набуття професійних знань, навичок та вміння працівниками, зайнятими в найрізноманітніших сферах економіки та управління, в пошуках вірних и обгрунтованих управлінських підходів та решень з метою підвищення ефективності роботи підприємств, об‘єднаннь та інших господарських структур. Для нормального функціонування будь-якої структури в умовах ринкової економіки конче необхідно, щоб її учасники, приймаючи рішення, мали правдиву й об‘єктивную інформацію про його майно, грошовий та фінансовий стан, результати работи (прибуток, доход або збитки), а також про систему їх формування як на своєму підприємстві, так і у партнерів, на підставі попередніх даних. Таку інформацію надає система обліку, основу якої складає теорія подвійного відображення господарських операцій.
Ринкові відносини будуються на кругообізі суспільного продукту, капіталу й доходу, а система бухгалтерського обліку відображає цей кругообіг на мікроекономічному рівні.
Роль бухгалтерського обліку в ринковій економіці двояка: з одного боку, бухгалтерський облік дає можливість власнику чітко відокремити його підприємство з усім майном від усіх інших господарських суб‘єктів таким чином, щоб «моє» й ««твоє» в кожен момент могли бути чітко відділені один від одного. Виходячи з цього, стає можливий найсуворіший контроль за здійснюваними змінами форм та вартості усіх частин майна підприємства.
Похожий материал - Реферат: Методика документальной проверки учетной документации движения денежных средств, синтетического и аналитического учета
Одним з найважливіших принципів, установлених Міжнародними стандартами бухгалтерського обліку, є автономність підприємства, згідно якого в обліці і балансі відображається лише те майно, котре законодавчо визнається власністю конкретного підприємства. В ринковій економіці дотримання принципу автономності підприємства є правовою основою для визначення дійсного майна й фінансового стану того чи іншого господарюючого суб‘єкта.
1. Поняття про стандарти бухгалтерського обліку та необхідність їх використання в бухгалтерській праці.
Предметом бухгалтерського обліку є господарча діяльність підприємства, яка складається з окремих господарчих операцій, що змінюють майно підприємства та його джерела чи стан, та використання майна підприємства.
Сутність предмета бухгалтерського обліку розкривається через об‘єкти. Об‘єктами є господарчі засоби, джерела господарчих засобів та господарчі процеси.
Бухгалтерський облік відбиває увесь процес виробництва, кошти підприємства, дає можливість прослідкувати за змінами, які потерпають його майнові засоби. Враховуючи сукупність затрат, підприємець визначає собівартість виробництва чи мінімум того; що він повинен виручити, якщо не бажає нести збитки. Для цього він постійно порівнює собівартість своєї продукції, робіт та послуг з ринковими цінами. Таким чином підприємець контролює продуктивність і прибутковість свого підприємства.